Kvalitní komponenty jsou investice do psychické pohody

komponenty sram

Kolo je taková stavebnice. Výhodou je, že si velmi snadno můžeš vylepšovat jednotlivé díly kola. A když už na to přijde a nahrazuješ starý nefunkční díl novým, můžeš vybírat díly sofistikovanější, barevnější nebo lehčí. Samozřejmě je to otázka především potřeb. A peněz. A dostupnosti. Ale uděláš si radost! 🙂 V téhle postcovidové době je jakákoliv psychická vzpruha potřeba.

Na co se zaměřit při výběru dílů na kolo

Váha

Víš, kolik váží Tvoje kolo? Mnoho lidí to neřeší, ale zkus si na chvilku představit, že Tvé kolo je o 1,5 kila lehčí. Naplň si 1,5l PET lahev vodou. Chvilku jí s sebou tahej všude možně a nepokládej. Vopruz, co? A co tuhle váhu sundat z kola, abys to nemusel/a tahat do kopců? 😉 Karbonové díly, titanové šrouby, odlehčené díly ze slitin hliníku. Tudy cesta vede. Lehčí kolo rychleji brzdí, lépe akceleruje a je s ním snazší manipulace.

Funkce

„Moje kolo nějak funguje, nějak řadí. Já jsem na to zvyklý/á“ a pak najednou sedneš na kolo, které má například elektronickou přehazovačku. Ne tu na lanko a s páčkami. Ale skutečně jen přehazovačku s elektronikou, která si bezdrátově povídá s modulem na řídítkách. Lehce ťukneš do tlačítka a přehazovačka rychle a přesně zařadí. To je totiž úplně jiná liga. Ten komfort je někde úplně jinde. Mě elektronické řazení nadchlo a nechci se vracet k mechanice. Fakt že ne.

Hlučnost

„No do prčic, co to zase vrže? Odkud to leze?“ a hledáš, odkud ten pazvuk jde. Povětšinou je někde něco povoleno nebo to nějaký díl už má „za pár“. To je ale v danou chvíli tak nervydrásající, že nejde normálně pokračovat v klidu v jízdě. A teď si představ, že máš na kole kvalitní díly se zapouzdřenými ložisky, dobře vymezenými vůlemi a kvalitně vyrobenými sestavami. Jedeš, slyšíš jen odvalování plášťů a jemné vrnění řetězu. To je balzám na nervy…

Materiály

Pokud se zaměříme na kontaktní plochy kola, tak kvalitní materiály se nedrolí, neloupou a na omak jsou příjemné. Gripy nekloužou. A jsou hlavně zdraví nezávadné. U ostatních dílů jde o takové materiály, které snesou vyšší namáhání a zvyšují tak odolnost a trvanlivost komponent. A to vše při zachování nízké hmotnosti. 

Ergonomie

Nejhorší je ovšem varianta, kdy na kole vyloženě trpíš. Bolí Tě ruce, záda, zádel… Moderní díly nabízejí vymakané tvary, aby přesně tomuhle předcházely. Ergonomická sedla, speciálně tvarované gripy s podpěrou vnějšku dlaně, ergonomicky tvarovaná řídítka, páčky přehazovačky, páčky brzd. Je toho dost, co Ti v součtu dokáže velmi zpříjemnit přirozené ovládání kola.

Užitná hodnota

Kvalitní díly ale samozřejmě na druhou stranu něco stojí. Zde ale vstupuje do hry užitná hodnota těchto dílů. Zeptej se někoho s elektronickou přehazovačkou, zda by se vrátil k mechanickému řazení. Zeptej se člověka, který má hydraulické brzdy, zda by se vrátil k ráfkovým. Zeptej se někoho, kdo má karbonový rám kola, zda by si ještě kupoval kolo z hliníku. Radost a užitek z kvalitního kola je prostě k nezaplacení. 😊

Takže je už jen a jen na Tobě, kolik jsi ochoten/na investovat do svojí duševní pohody a radosti na kole. Jestli máš ale kolo na odbourávání stresu a vyčištění si hlavy, nepodceňuj to. Kvalitní díly Ti pomůžou dostat se do pohody a mít radost z každé vyjížďky na kole.

FAAST CARBON XC je špičkové karbonové XC kolo, co tě NADCHNE

Pokukuješ po novém XC kole, které by Ti dělalo radost? FAAST CARBON XC je luxusní lehoučká stylovka s moderní geometrií. Kolo je osazeno nadstandardními komponenty s velmi nízkou hmotností. Celé kolo tak váží ve vel. M jen 9 kg.

Chceš jezdit na opravdu stylovém a funkčně skvělém kole? Kola CARACAL lze koupit pouze zde v eshopu CARACAL BIKES.

Jirka z CARACAL BIKES

Jirka z CARACAL BIKES

Navrhuji a stavím výjimečná kola do terénu

Nejnovější články

Sleduj nás na sociálních sítích

Podívej se na nejnovější tutoriál či tip

Chceš být mezi prvními, kdo se dozví o akcích a novinkách z dílny Caracal Bikes?

Osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů se zajímavým obsahem (akce, blogové články, tutoriály a jiné). Svůj souhlas se zasíláním emailů můžete kdykoliv odvolat kliknutím na tlačítko Odhlásit se v každém e-mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde